Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Apel do mieszkańców - WILKI

Drodzy Mieszkańcy prosimy o zachowanie ostrożności i przestrzeganie poniższych zasad !

      W okresie ostatnich tygodni odbieramy od mieszkańców naszych miejscowości coraz więcej sygnałów o pojawieniu się na terenie naszej gminy wilków, sytuacja staje się niepokojąca szczególnie w przypadku miejscowości Zagwiździe, gdzie zwierzęta te podchodzą blisko zabudowań mieszkalnych, dlatego prosimy Państwa o czujność, zachowanie szczególnej ostrożności. Właścicieli psów prosimy, aby nie puszczali swoich zwierząt luzem, ponieważ są one traktowane przez wilki jako konkurenci do terytorium.

Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem, chociaż czasem podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Pamiętajmy jednak, że są to zwierzęta dzikie i w przypadku napotkania wilka należy spokojnie się oddalić.

Sytuacja wymaga wzmożonej uwagi gdy wilk wielokrotnie pozwala podejść do siebie na odległość poniżej 30 m, , co wskazuje na silną habituację, w takiej sytuacji natychmiast należy powiadomić Wójta Gminy Murów.

W Polsce wilki znajdują się pod ochroną i dlatego ich odstrzał jest zabroniony!!!

Przypominamy także o przestrzeganiu poniższych zasad:

 1. Nie dokarmiaj wilków; jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka zawiadom wójta gminy.

 2. Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.

 3. Zabezpieczaj pojemniki na odpady.

 4. W okresie między zmierzchem a świtem, zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi - taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie prowadź psa na smyczy!

 5. Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.

 6. Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań. W razie wątpliwości w wybraniu sposobu zabezpieczenia możesz skontaktować się z RDOŚ w Opolu lub skorzystać z fachowych informacji znajdujących się na stronach internetowych Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”

 

Wersja XML