Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wojewódzka inauguracja EDD 2014

Miejsce na obchody wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa zostało wybrane nieprzypadkowo. Zagwiździe jest jedyną miejscowością w naszym województwie, której zabytki trzykrotnie zostały uhonorowane w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Zabytek Zadbany. W 2001 roku była to Izba Regionalna, dawny magazyn huty żelaza, w 2011 r. wyróżniono kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa za prace elewacyjne i w otoczeniu zabytku, zaś w 2012 r. wyróżnienie otrzymała Mała Młotownia w zespole huty. Prace konserwatorskie są kontynuowane i tegoroczna inauguracja rozpocznie się w pięknym wnętrzu kościoła parafialnego, który w wyniku ostatnio przeprowadzonych prac konserwatorskich powrócił do oryginalnej kolorystyki.

Zagwiździe bierze corocznie udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. W roku 2011 młodzież biorąca udział w konkursie z okazji EDD „Graj w dziedzictwo” zdobyła I miejsce w Polsce za grę planszowo-terenową „Poznaj zabytki Zagwiździa”, która cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród turystów, będzie też elementem tegorocznej  wojewódzkiej inauguracji.

Druga część obchodów odbędzie się na terenie wsi oraz w budynkach dawnej huty, będących we władaniu Gminy Murów. Miejsce to wpisuje się dobrze w temat tegorocznej edycji EDD, gdyż działalność huty związana jest nierozerwalnie z wodą. Elementy zabytkowych urządzeń hydrotechnicznych uczestnicy będą poznawali m.in. w trakcie udziału w w/w grze terenowej.

Szczegóły uroczystości w załączonym plakacie.

Brak opisu obrazka
 

Wersja XML