Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

III Obserwacje astronomiczne

W poniedziałek, 16.06.2014 r. w kompleksie zabytkowej Huty Żeliwa przeprowadzone zostały trzecie z kolei obserwacje astronomiczne, zorganizowane w ramach Wirtualnej Akademii Astronomii (WAA). Gmina Murów gościła tym razem uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 w Zawadzkiem. Ponadto zapraszamy do zapoznania się z relacją filmową sporządzoną z wydarzenia na łamach programu „Kurier Opolski” oraz „Teleexpress Extra”. 
 

Poniedziałkowe obserwacje rozpoczęły się wstępnym instruktażem obsługi teleskopu udzielonym przez p. Andrzeja Czaińskiego, eksperta WAA oraz dr Katarzynę Książek, koordynatora projektu z ramienia Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki. Ponadto uczniowie z Zawadzkiego zapoznali się dzięki krótkiej prelekcji gminnego koordynatora projektu z historią i dziejami Huty Żeliwa w Zagwiździu. W dalszej kolejności astronom Uniwersytetu Opolskiego (UO), p. Marcin Szpanko poprowadził w historycznej młotowni huty wykład pt. „Gwiazdy supernowe”. Liczna grupa wolontariuszy, studentów UO przygotowała w międzyczasie dla uczestników wieczornych obserwacji poczęstunek przy ognisku oraz ciepłą herbatę. Po zachodzie słońca gimnazjaliści przystąpili do najważniejszej części wieczoru -  do obserwacji nieboskłonu za pomocą mobilnych teleskopów. Warunki atmosferyczne sprzyjały poniedziałkowym obserwacjom.
 
Przypominamy, iż Gmina Murów nawiązała współpracę z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego udostępniając m.in. kompleks zabytkowej Huty Żeliwa w celu przeprowadzenia obserwacji astronomicznych, powiązanych serią wykładów.

Linki do relacji filmowych:

I. Kurier Opolski z dnia 17.06.2014r, relacja pt. „Zajrzeli w gwiazdy”
   kliknij
tutaj

II. Teleexpress Extra, wydanie z dnia 17.06.2014r, godz. 17:15, min.8:20
    kliknij
tutaj

Fotorelacja:

Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka

Wersja XML